Gebelik Hesaplama Nedir? | Nasıl Hesaplanır?

                Çocuk sahibi olmak birçok çift için önem taşımaktadır. Hamile kalabilmek için tedaviler görülür ya da senelerce beklenir. Beklenen olay gerçekleştiğinde ise büyük bir heyecan başlar. Hazırlıklar yapılmaya başlanır, kıyafetler, oyuncaklar daha hamileliğin ilk aylarında alınmaya başlanır. Odalar hazırlanır. Ve yaklaşık dokuz ay geçen hamilelik süresinde büyük gün beklenmeye başlanır. Ancak hamile kadınlar gebeliğin süresi hakkında kesin bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu heyecanla defalarca hesap yaparlar. Gebelik hesaplama son adet tarihi kullanılarak yapılır. Tüp bebek yöntemlerinde ise transfer tarihi hesap alınır. Fakat ultrason görüntülerinde ve tarih hesaplamalarında birkaç günlük farkın görülmesi normal karşılanmaktadır.

Ayrıca bir ayın tam dört hafta olmadığını da unutmak gerekir. Bir hafta 7 gün sürerken bir ay 4 haftadan iki ya da üç gün fazla sürmektedir. Hamilelerin ay üzerinden hesap yapması karışıklıkları ve tarihi tutmaması gibi sıkıntıları meydana getirmektedir. Hesaplama yapılırken buna dikkat etmek gerekmektedir. Gebeliğin 38-40 hafta arasında sürdüğü bilgisi üzerinden yapılabilecek hesaplamalar daha doğru yönlendirmeler sağlayacak. Ultrason görüntülerindeki aşırı farklar ya da sıkıntılarda da uzman doktor gerekli bilgiyi verecek, buna göre durum belirlenecektir.

Gebelik Hesaplama Nedir?
Gebelik Hesaplama Nedir?

                Kadınların işini kolaylaştırmak için internet siteleri de gebelik hesaplama uygulamaları vermektedir. Bu hesaplayıcılarda genellikle son adet tarihinin ilk günü istenmektedir. Tabii ki her türlü hesaplama yönteminde ve aracında hamilelikle ilgili bilimsel bilgiler kullanılmaktadır.

                Hamilelerin kontrol tarihlerinde mutlaka doktorun verdiği tarihe itibar etmeleri ise oldukça önemlidir. Çünkü belli devirlerde muayenelerin gerçekleşmesi, çocuk gelişiminin ve annenin durumunun takip edilmesi gerekmektedir. Gelişim süreci de genelde haftalar üzerinden takip edilmektedir. Gebelikte her haftanın çocuk gelişiminde önemi büyükken kadınlarda da belirtiler ve hamilelik etkileri ilerleyen zamanda değişmektedir.

                Doğru gebelik hesaplama yöntemleri çoğu zaman ailelere büyük fayda sağlanmaktadır. Böylelikle hazırlık sürecinin belirlenmesi, yaşanabilecek belirtilerin ve etkilerin bilinmesi ile tahmini doğum zamanı bilgilerini tahmin etmek mümkün olacaktır. Bu da stres içinde bulunan birçok anne baba adayının hazırlık sürecini daha planlı bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Her ne olursa olsun aileye katılan yeni bireyin heyecanının hiçbir şey yatıştıramazken herkesin bebeği hayatının merkezine aldığı ise büyük bir gerçek olarak karşımızda duruyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.