Guatr nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Guatr, tiroid bezinin büyümesiyle seyreden hastalıklar bütününe verilen genel isim olup, tiroid bezi ise boynun ön tarafında yer alan küçük bir organa verilen addır. Normalde görülmeyen bu organ büyüdüğü zaman boyun ön tarafında yutkunmakla hareketli fındık veya ceviz büyüklüğünde kendini gösterir.

Guatr sorunu tiroid bezinin çok ya da az çalışmasından kaynaklanır. Tiroid bezinin çok çalışması Hipertiroidi ve az çalışma durumu ise Hipotiroidi ortaya çıkarır. 

Guatr Nasıl Teşhis Edilir?


İlk adım, Tiroid bezinin büyüyüp büyümediğini belirlemek için doktor muayenesinden geçmektir. Guatr sorunu olanlara teşhis için uzmanlar testler ve hormon analizleri uygulamaktadır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Tiroid bezinin büyümesi ve boyunda oluşan şişlik bariz biçimde guatra işaret eder. Meydana gelen bu şişlikler ciltte belirgin olarak kendini gösterir. Traş olurken veya makyaj yaparken rahatlıkla fark edilebilir durumdadır. Bazı durumlarda ise sadece baş ağrısı veya nedensiz kaşıntılar guatr belirtilerindendir.

Hipertroid için;
Sinirlilik ve huzursuzluk,
Uyku sorunları,
Aşırı kilo kaybı,
Kalp çarpıntıları,
El titremeleri,
Avuçlarda terleme,
Sıcak havaya karşı aşırı duyarlılık
Gözlerde büyüme ve sabit bakışlar
İshal ve adette düzensizlik

Hipotroid için;

Yorgunluk ve depresyona bağlı haller
Unutkanlık
Kilo alma
Kabızlık sorunu yaşamak
Cilt kuruması semptomları
Yüzde, gözde oluşan şişmeler
Kirpik ve kaşlarda dökülmeler
Üşüme sorunu

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Rahatsızlığının tedavisi 3 şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar cerrahi müdahale, ilaç tedavisi veya radyoaktif iyot tedavisidir. Bu seçenekler doktor tarafından hastalığın derecesine göre belirlenmektedir. Doktor tedavisi dışında bir tedaviye kesinlikle başvurulmamalıdır. Teşhis için geç kalındığında ve hastalık ilerlemesini ilerlettiğinde ameliyat son çaredir. Ameliyat çok acı vermez ve ameliyat sonrası boyunda kalan iz estetik bir ameliyatla kolaylıkla yok edilebilir. Ameliyat sonrası geçici olarak ses kısıklığı ve yutkunmada problemler yaşanmakta olup bu sıkıntılar birkaç gün içerisinde yok olmaktadır.

Tiroid bezinizin sağlıklı olarak hormon üretttiği olgularda da, düşük ya da yüksek aktiviteli hastalarda da ilaçlarla veya cerrahi yöntemlerle tedavi uygulayarak guatr sorununu aşmak mümkündür.

Bu sitede yer alan yazılar, bilgilendirme amaçlıdır. Her hastalığınız için doktorunuza başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.