Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak

Çocuk sahibi olmak neredeyse her insanın hayalleri arasında yer alır. Birçok çift yıllarca çocuk hayaliyle yaşar ve bunun işçin birçok yönteme başvurur. Ancak ne yazık ki tıbbi nedenlerle doğal yollardan hamile kalmak bazen mümkün olmamaktadır. Bu sebeplerle uygulanan tedaviler ve yapılan tıbbi yardımlar bulunmaktadır. Günümüzde tüp bebek adı verilen yöntem en yaygın tercih edilenlerden sadece bir tanesidir. Bu yöntem de basit olarak anlatmak gerekirse kadın ve erkekten alınan üreme hücreleri laboratuvar ortamında uygun koşullarda döllendirilmektedir. Ardından annenin rahmine döllenmiş yumurtalar yerleştirilmektedir. Ayrıca birden fazla embriyo yerleştirilerek başarılı hamilelik oranı artırılmaktadır.

tüp bebek
Tüp Bebek

                Hamile kalmamanın birçok sebebi bulunabilmektedir. Erkeğin spermlerinin yetersiz olması ya da aktif olmaması da mümkün olabilmektedir. Ancak tabii ki bu sorun tek bir koşula ya da çiftlerden birine bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Çocuk sahibi olamayan çiftler uzman doktorlara giderek sebeplerin belirlenmesi için gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmalılar. Ardından birçok hastane bu konuda tedavi uygulamakta ve ileri tekniklerle gebeliği sağlamaktadır. Tüp bebek yöntemi de başarı oranı sebebiyle tercihte birçok çift için ilk tercihi olmaktadır. Çünkü yeni gelişen teknikler ile sıkıntılı çiftlerde ve normal şartlarda hamileliğin neredeyse imkânsız olduğu çiftlerde dahi sonuç olumlu olabilmektedir.

                Çocuk sahibi olamayan çiftler uzman doktorların kontrolü ardından rahatlıkla bu yöntemi uygulatabilmektedir. Ancak tedavinin süresi ve fiyatı özel koşullara göre değişebilmektedir. Bazen birkaç denemenin gerçekleşmesi de gerekebilmekle birlikte bu konuda kesin yargılarda bulunmak genellikle yanlış olacaktır. Geleneksel olarak kısırlık adı verilen durumlar günümüzde tüp bebek tedavisiyle rahatlıkla çözülebilmektedir.                

Ayrıca tedavi sürecinde kulaktan duyma bilgilere itibar edilmemelidir. Çünkü toplum içerisinde ön yargılar ve söylentiler sonucunda çoğu zaman bilgiler değişmeye uğramaktadır. Buda birçok kişiyi yeni teknolojik yöntemlere karşı korkutmaktadır. Kısırlık ya da benzeri sorunlar yaşayanlar tüp bebek merkezlerinden ya da uzman doktorlardan doğru bilgileri rahatlıkla alabilirler. Ardından gerekli muayeneler sonucunda tedavi uygulanıp uygulanmayacağına uzmanlarla birlikte karar verilmelidir. Bu sayede tamamen güvenli yöntemler ve tedavilerle sorunların çözümü kolaylıkla gerçekleşecektir. Günümüzde teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle hiçbir sorunun çözümsüz olmadığını, gelişmelerin sürekli devam ettiğini ise unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.