Gebelikte 36.Hafta Hakkında Bilgiler – 36 Haftalık Gebelik

36.hafta gebelik hakkında bilgilere bakılacak olursa bebeklerin bağırsaklarında mekonyum olarak adlandırılan ilk dışkı oluşmuş olmaktadır. Anne karnın da bebekler sıkıntıya girmediği takdirde ilk dışkılarını yapmazlar. Doğumlardan sonra ilk 24 saat içerisinde ilk dışkıları yapmaktadırlar. Bebekler de dışkı mekonyum koyu yeşil renkli olmakta ve bazen doğum eylemleri sırasında da amnion mayi içinde tespit edilebilmektedirler. Boyları yaklaşık olarak 50 cm kadar olmaktadır ve bebeklerin kiloları 2500 ile 2700 gram arası değişmektedir.

36 Haftalık Gebelik
Gebelikte 36.Hafta

Bebeklerin başları pelvise yani doğum kanalına doğru yerleşmeye başlarlar. Anneler bu dönemlerde midelerinin rahatladıklarını ifade etmektedirler. Gebelerin nefes alıp vermeleri rahatlar. Yalnız bebeğin başına bağlı olarak kasıklarda olan ağrı daha da artabilmektedir. Üstelik mesane kapasitesinin de azalması ve bası sebebiyle sık sık idrara çıkmak ve bazen de idrar kaçırmaları olabilmektedir. Zaman zaman karın ve kasık bölgelerinde ani ağrılar oluşabilmektedir. Gebelerin oturma kalkmaları çok daha zorlaşmaktadır. Bazen vajinaya doğru güçlü baskılar hissedilebilir. Bu ağrılar bazen doğum ağrısı mı? sorunlarını ortaya çıkarmaktadır.

36.hafta gebelik, gebelerin bu dönemlerde artmakta olan doğum kaygılarını rahatlatmak gerekmektedir. Bu dönemlerden sonra ise her ağrı her kasılma gerçek doğum ağrısı mı yoksa değimli bunları açıklamakta fayda olmaktadır. Doğum öncesinde başlamış olan ve doğumlara hazırlık ağrısı olarak adlandırılan yalancı doğum ağrıları mevcut olmaktadır. Yalancı doğum ağrıları ise zaman zaman gelmektedir ve kısa süreli olmaktadır. Daha çok karnın alt bölgelerinde hissedilmektedir. Bu ağrılar İstirahatla geçebilmektedir. Çoğu olanı ağrı olarak hissedilmemektedir ve kasılma gerilme şeklinde olmaktadır.

Gerçek doğum ağrıları devamlılığı olan bir süre zarfıdır. Ağrılar başladıktan hemen sonra düzenli olarak gelmeye başlarlar. Süreleri kısalmaktadır ve ağrılar hissedilir olmaya başlamaktadır. Daha çok bel bölgesinden ve kasıklardan başlamaktadırlar. Giderek şiddetlerini arttırırken hamileler artık kasılmaları ağrı şeklinde hissetmeye başlarlar. Gerçek doğum ağrıları ise rahim ağızlarını da etkilemeye başlamaktadır. Vajinal olan sümüksü akıntılar bazen pembe ya da kanlı akıntılara neden olmaktadırlar. İstirahat sayesinde ve yatarak dinlenme şeklinde ağrılar geçmemektedir ve azalmamaktadır. Bu ağrılar doğum sonlarına kadar artarak devam etmektedir.

34.Hafta gebelik ile ilgili makalemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

35.Hafta gebelik ile ilgili makalemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 thoughts on “Gebelikte 36.Hafta Hakkında Bilgiler – 36 Haftalık Gebelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.