Boyun Fıtığının Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığının Sebepleri

Boyun fıtığı, özellikle beyin ve sinir cerrahisinde sık karşılaşılan sorunlardandır. Boyunda 7 adet omur bulunur ve bu omur kemikleri arasında  diskler vardır. İlk ikisi arasında ise disk yoktur. Bu disklerin arasında daha yumuşak olan jel kıvamında yapılar bulunmaktadır. Bu yumuşak jel yapı dışarıya doğru çıktığında omuriliğe ve sinirlere baskı yaparak bu bölgede hem boyun ağrılarına hem de kol ağrılarına neden olmaktadır. Bu şekilde boyun fıtığı oluşur. Bilgisayar başında ve ofis ortamında yoğun mesai ile çalışanlar, şoförler, öğretmenler ve ağır beden hareketleri gerektiren işlerde çalışanlar boyun fıtığına yakalanma oranı yüksek olan insanlar grubundandır.

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı Belirtileri Hakkında

Fıtığın belirtisi omuzlarda, kollarda, sırtta, boyunda ve kürek kemikleri arasında sürekli ve yayılan ağrı ile kendini gösterir. Bilinmelidir ki boyunda oluşan her ağrı boyun fıtığı değildir, fıtık olması için mutlaka ağrının boyundan kola vurması, kuvvet kaybı oluşması ve kolda uyuşma olması gerekmektedir. Ayrıca hastalığın daha net anlaşılması ve anlamanın en iyi yolu hastanın yaş grubuna göre MR, röntgen veya EMG tetkikidir.

Boyun Fıtığı Tedavisi Hakkında

Bilinmelidir ki modern tıp teknolojisi sayesinde bu tip fıtıklarda hastalara bilimsel, güvenilir ve ameliyatsız tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Düşünülenin aksine cerrahi tedavi boyun fıtığı için en son çaredir. Genelde hastaların çoğunluğu fizik tedavi, yatak istirahati ya da ilaç tedavisi ile sağlıklarına kavuşmakta ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmektedirler. Hastalığın yaşanmaya başladığı ilk evrelerde hasta şiddetli ağrı duyuyorsa istirahat ve ilaç verilmeli, ağrılar azaldığında ise fizik tedavi uygulamasına geçilmelidir. Bu rahatsızlıkta fizik tedavi, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, istirahat tedavisi yeterli gelmediği takdirde ve kişide bir düzelme olmadıysa cerrahi müdahaleye başvurulmalıdır. Ancak cerrahi müdahaleye gerek duyulması için hastanın durumunda felce doğru bir yönelişin gözlemlenmesi ve kolda uyuşmanın dışında kaslarda erimede yaşanması gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin ön veya arkadan yapılması kararına ise cerrahi uzmanın karar vermesi gerekmektedir. Genel müdahale önden yapılan ameliyattır, arkadan yapılan ameliyatlar sınırlı teşhislerde uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.