Biotin Nedir ? Nelerde Bulunur? Yararları Nelerdir?

Biotin suda eriyen B grubu vitaminlerinden biridir. Saçlarda ve tırnaklarda sağlıklı gelişme ve büyüme için etkilidir. Saçlar için dökülmeyi engelleyici ve besleyici özelliği vardır. Piyasada bölgesel ürün olarak sunulan şampuan ve kremler kullanılabilir. Tırnaklar için de faydalıdır. Tırnaklarda uzama ve kırılma sorunu yaşayan kişilere biotin vitamini ilavesi verilebilir. Tırnak ve saçlar için görülen faydaları sebebi ile bu vitamine kozmetik ürünleri içerisinde de sık sık rastlanmaktadır.

                Bağırsaklarda oluşan bakteriler de ürettiği için eksikliği çok sık görülmemektedir. Vücut yapısında hücre gelişimi ve DNA çoğalması için önemli yeri vardır. Kan şekerini düşürücü etkisi olması sebebiyle şeker hastalarının dikkatli alması gerekir. Ancak şeker hastalığı olan kişilerde hekim tarafından belirtilen dozlarda kullanılabilir ve içerdiği yiyecekler dikkatli tüketilmelidir.

biotin nedir nelerde bulunur
Biotin Nedir? Nelerde Bulunur?

                Bağırsaktaki bakterilerin üretimi dışında süt, yumurta, balık, bira mayası, karaciğer, ceviz, fındık, patates gibi besinlerde de bulunur.

                Çiğ yumurtanın sarısında bulunan avidin maddesinin bu vitamini emilimi sebebi ile uzun süre çiğ yumurta yenmesi halinde biotin yetersizliğine sebep olur. Bu nedenle çok fazla çiğ yumurta tüketilmemelidir. Pişmiş olması halinde etkisi görülmemektedir.

                Gebelikte folik asit ile birlikte vitamin desteği olarak verilir ki bebekte bu vitaminin eksikliği ile ilgili rahatsızlıkların önüne geçilmiş olur. Bunun yanında vücudun yapısı ile ilgili belirtiler yaşamış ve hekime başvurması sonucu biotin vitamini eksikliği teşhisi konulan kişiler için piyasada tablet şeklinde verilen cinsiyet ve vitaminin eksikliğinin yaşandığı sorun ile ilgili değişen dozda hapları vardır. Hap yutamayan insanlar için üretilmiş pastil şeklinde olanları da vardır. Bu vitaminin sprey şeklinde, şampuan şeklinde, ve krem şeklinde bölgesel kullanımlar için üretilmiş alınabilecek ilaveleri vardır.

                Eksiklik belirtileri arasında anemi, yorgunluk, iştahsızlık, depresyon, bulantı, ayaklarda ve bacaklarda halsizlik ve uyuşma gibi haller görülür. Bağırsaklarda ki bakterilerde ürettiği için bu vitaminin tam olarak eksikliği ne kadardır, destek olarak verilen tabletlerde alınacak doz ne olmalıdır tam olarak bilinememektedir. Ancak vücut için fazla alınan miktarın bir zararı yoktur ve fazlalık idrar ile atılmaktadır. Tekrar belirtilmelidir ki kan şekerini etkilediğinden şeker hastalıklarında biotin ilaveleri dikkatli kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir