Bebek Bakımı – Bebek Bakma Hakkında Bilgiler

Heyecanlı, endişeli ve onlarca soru işaretleriyle geçen hamilelikten sonra, her acıya değecek olan o ilk an en büyük mutluluktur. Annenin kucağına aldığı minicik canlıya hissettiği bağlılık hiçbir kelimeyle anlatılmaz. Asıl zorluk bebek bakımı konusunda yaşanır. Ona nasıl bakılır? Tutmakta dahi zorluk çekilen bebeği beslemek, uyutmak, temizlemek her biri ayrı bir sorumluluk ve özen gerektirmektedir. Önce uykusuz geceler başlar. Acıkmıştır, altı kirlenmiştir, gazı vardır ya da ağrıları olduğu için durmadan ağlar. Her olasılığını düşünen anne bebeğin ağlamaması için elinden geleni yapmasına karşın başarılı olamaz. Uykusuzluk ve omuzlarındaki sorumluluk anne için kaldırılmaz yük haline gelebilir. Bu yüzden depresyon gibi sağlık sorunları yaşanabilir. Eşini seven babaya da bebek bakımı hususunda görevler düşer. En basit olarak bebeğin altını temizlemeyi öğrenmelidir. Eşine elinden geldiğince yardım etmeli, ruhsal ve bedensel olarak yorgun düşen anneye destek olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre babanın bebekle ilgilenmesinin, gelişimi açısından çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Bebek bakımı hakkında bilgiler
Bebek bakımı hakkında bilgiler

                Bebeğin aileye dahil olması sonucunda annelerin ilgisinin sadece bebekte olduğunu düşünen ve kıskançlık hissine kapılan babalarda olabiliyor. İşte bu duygudan kurtulmanın bir yolu da babanın bebek bakımı işine dâhil olmasıdır. Babasıyla beraber olan,  oyunlar oynayan, resim yapan, yürüyüşe çıkan, sohbet edebilen çocuklarda kendine güvenin, zekâ gelişiminin hızla tamamlandığı ve hayatta daha aktif roller aldığı bilimsel bir gerçektir. Elbette ki her birey dünyaya bebek bakımı uzmanı olarak gelmiyor. Bu bilginin içgüdüsel olarak benliğimizde de bulunması mümkün değil. Bizlere düşen araştırıp yazılı veya görsel basından yararlanarak çevremizdeki tecrübesi bulunan kişilerden yardım almaktır.                   

Birde çalışan anneler açısından bakalım. Ekonomik olarak aile bütçesine katkıda bulunan kadın, anne olduğunda daha büyük zorluklar yaşamaktadır. Gözünden sakındığı bebeğini bir yabancıya emanet edip, işine dönmek zorunda kalmaktadır. İşte tam bu noktada, bebek bakımı işini meslek olarak yapan bu konuda tecrübesi bulunan kişileri araştırıp bulmak gerekiyor. Bulunan bakıcının eğitimli ve çocuk gelişimi konusunda bilgisinin olması tercih sebebi olmalıdır. Gün boyunca bebeğinden ayrı kalan ebeveynlerin, onunla geçirdiği zamanın kaliteli olmasına özen göstermesi gerekmektedir. Bu sayede bebeğin ruhsal ve bedensel gelişimi olumlu yönde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir