B12 Vitamini Nedir? B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

B12 Vitaminin başlıca görevi kırmızı kan hücresi üretmek ve merkezi sinir sisteminin korunmasıdır. B12 vitaminini gereğinden fazla almak istesek de bunu yapmak mümkün değildir, çünkü B12 vitamini suda eriyip çözünen vitaminler arasında olduğu için vücut ihtiyacı olan miktarı aldıktan sonra tekrar idrar yoluyla vücuttan dışarı atılmaktadır. B12 vitaminin hayvansal ve bitkisel gıdalarda bulunmasına rağmen uzmanların söylediklerine göre hayvansal gıdalardan alınan B12 vitaminleri vücut için daha faydalıdır. Bunun sebebi de hayvansal gıdalardan B12’nin daha iyi emilmesidir.

B12 Vitamini
B12 Vitamini

                Pek çok hayvansal gıda bu vitamin bakımından zengindir. Örneğin: Deniz ürünlerini incelediğimizde balık yumurtası en çok bu vitamini içeren besinler arasındadır. 50 gram Balık yumurtası vücudun günlük ihtiyacı olan B12 miktarının 5 katı kadarını karşılayabilmektedir. Kırmızı et ürünlerine baktığımızda ise en başta dana eti ve kuzu eti gelmektedir. 100 gram kuzu etinde bulunan B12 miktarı günlük ihtiyacın yarısından fazlasını karşılayabilmektedir. B12 vitamini bulunduran diğer besinler ise; kahvaltılık gevrekler, yağsız yoğurt, yağsız süt, tavuk, karides, deniz yosunu, maya, sakatat ve geyik eti gibi gıdalarda da B12 vitamini yer almaktadır.

B12 vitamini eksikliği neden olur ve zararları nelerdir?

Mide rahatsızlıkları B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardır. Vitaminin vücut tarafından emilmesine yardımcı olan hücreler, mide tahrişi veya mide iltihabı nedeniyle vitamin sisteme katılamaz. B12 eksikliğinin diğer bir sebebi de aşırı alkol tüketimi, bağırsak parazitleri ve dengesiz beslenme sayılabilir. 50 yaşın üzerindeki kişilerde vücut emme özelliğini yavaş yavaş kaybeder, aynı zamanda mide ve bağırsak ameliyatları sonrasında B12 eksikliği görülebilir.

                Bu vitaminin eksikliğinde en belirgin olarak; iştahsızlık, yorgunluk, kilo kaybı oluşur. Ayrıca bunun eksikliğinde vücutta; denge kaybı, uyuşma, güçsüzlük ve karıncalanma gibi durumlar da görülebilir. Bebeklerde görülen belirtileri ise büyüme geriliği gibi sorunlar görülebilir. Bu nedenle, Yetişkin bireylerde ya da bebeklerde görülen B12 eksikliği önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. B12 vitamininin ön plana çıktığı hastalıklar olarak Alkolizm, Anemi, Kanser, Crohn hastalığı, Kronik yorgunluk ve Lösemi gelmektedir.        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir