Mide Kanseri Nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Mide kanseri sindirim sistemi organlarından biri olan midenin herhangi bir parçasından gelişebilen bir kanser türüdür. Mortalite oranlarına göre erkeklerde 2. kadınlarda ise 3. kanser çeşididir. Midede oluşan kötü huylu tümörün neden olduğu mide kanseri genellikle midenin küçük bölümünde ortaya çıkmaktadır. Nedenleri arasında; beslenme alışkanlığının yanı sıra aşırı kilolu olmak ve hastalığın ailede görülmüş olması riski artıran sebepler arasındır. Mide kanseri belirtileri arasında; elle muayene sırasında hissedilen kitle, midede ağrı ve ağırlaşma hissi, iştahsızlık, mide şişliği, bulantı, kusma, kansızlık dahası mide ve bağırsaklarda kanamalar ki (gizli şekilde ilerleyebilir) sayılmaktadır.

Mide Kanseri
Mide Kanseri

                Her hastalıkta olduğu gibi; erken tanı konması çok önemlidir. Sigara ve alkol kullananlar bu kötü alışkanlıklara son vermelidir. Sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açtığından dolayı bu tür beslenme yöntemleri terk edilmelidir. Hayvansal yağ kullanımı en aza indirilmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Şehir hayatının neden olduğu aşırı yorgunluk ve stresten olabildiğince uzak durulmalıdır. Yeterince dinlenmek ve sessiz ortamlarda bulunmak çok faydalı olacaktır. Mide kanseri gibiciddi bir hastalıktan bile alınacak basit önlemlerle korunmak mümkündür.  

               Hastalık şüphesi olan kişilerde mide kanseri olup olmadığının kesin tanısı endoskopidir. Bir borunun ucundaki kamerayla mideye girilerek gözlenmesine biyopsi uygulaması denir. Tanı koymak için çeşitli yollar olsa da biyopsi kesin sonucu verir. Evrelendirme TNM sınıflaması kullanılmaktadır. Bu işlemlerden sonra tedavi evresine geçilir. En kesin tedavi yöntemi cerrahi girişimdir. Bunun devamında kemoterapi (ilaç sağaltımı) ve bazı beklenmeyen durumlarda, ışın tedavisi (radyoterapi) de uygulanır. Hasta ve hasta yakınlarının durumu kabul edip tedavi sürecinde vazgeçmemesi gerekir. Bütün tedavilerin yanı sıra hastanın moralini yüksek tutması ve hayata sımsıkı sarılması çok önemlidir. Düzenli beslenme ile özellikle bazı bitkilerin verdiği doğal ilaç etkisi tartışılamaz. Bu bitkilere örnek vermek gerekirse; nar, kayısı, havuç gibi meyvelerin suları, sarımsak, üzüm, peynir, muz ve karnabahar kanseri önlemede çok etkilidir. Hastaların bol bol domates tüketmeleri önerilir. Omega3 kanserden koruyucu özelliğe sahip olduğu için hastalık riski taşıyanların sofralarından balığı eksik etmemeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir